2017’nin En İlginç 5 Tıbbi Vakaları

Fransa’daki 52 yaşındaki bir erkekten çivi, bıçak, vida ve madeni paralar da dahil olmak üzere 100’den fazla metal bulunduğu tespit edildi.

Adam karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma gibi çeşitli belirtilere sahip beş yıllık dönemde beş kez acil servise gitti. Doktorlar bu olayların dördünde, “bezoar” olarak bilinen sindirilemez maddenin – bu durumda metal – kümeleşmesini kaldırmak için faaliyet göstermeleri gerekiyordu. Bu, 100’den fazla metal parçayı buldukları zamanı da içeriyor. Bu kümeler o kadar büyüktü ki, adamın karnını boşaltmaktan alıkoydu.

Adama psikoz tanısı kondu, bu da gerçeklikle dokunmayı kaybetmek anlamına geliyor.

Ameliyatlarından kurtuldu ve daha ileri tedavi için davranışsal ve zihinsel sağlık sağlayıcılarına sevk edildi. Dava, BMJ Vaka Raporları dergisinde 27 Eylül’de yayınlandı.

İtalya’da 21 yaşındaki bir kadına, kan termasına neden olan gizemli bir durum teşhisi kondu. Kadın periyodik olarak herhangi bir kesik veya cilt lezyonu olmaksızın yüzünden ve avuç içinden kanamıştı.

Kadın hastanedeyken doktorları, kan lekeli sıvının yüzünden sızdığı bir bölüm gördü. Hematohidroz tanısı konuldu, nadir görülen bir durum, 1880’den beri yalnızca 42 kez bildirildi.

Durumun nedeni bilinmiyor. Bazı araştırmacılar, kan damarlarındaki artan basıncın kan hücrelerine kan damarlarının dışına ve ter bezlerinin kanallarına geçmesine neden olduğunu varsaymaktadır. Diğer bilim adamları, durumun vücudun “kavga veya uçuş” cevabının aktivasyonundan kaynaklanabileceğini ve nadir durumlarda küçük damarların kopmasına neden olabileceğini düşünüyorlar.

Dava hakkında bir rapor 23 Ekim’de Kanada Tıp Dergisi Dergisinde yayınlandı.

Mesane taşları mesanede oluşturulan mineral kitlelerdir ve neredeyse mikroskopik boyuttan çapı bir inç veya daha fazla olabilir.

Bir California’lının olağanüstü büyük bir taşı olduğu tespit edildi; neredeyse devekuşu yumurtasının büyüklüğündeydi. Taş, 3.7 inç x 3.7 inç (12.9 x 7.5 sm) ölçülerek 1,7 lbs ağırlığa ulaştı. (770 gram).

On yıl önce, adam mesane kanseri tedavisinde mesanesini kaldırmak için ameliyat istedi. Ameliyat sırasında doktorlar insanın bağırsaklarını “neobladder” yaratmak için kullandılar. Böyle bir işkenceci yerine mesane olarak işlev görebilir, ancak mesane taşı geliştirme riski artar.

Doktorlar mesane taşını çıkarmak için ameliyat yaptı ve adamın ameliyattan herhangi bir komplikasyonu yoktu. Rapor, 6 Eylül’de New England Journal of Medicine’de yayınlandı.

45 yaşındaki bir adam 0.22 kalibrelik bir tabancayla vurulduğunda, mermi ahşap bir kapıdan girip adamın göz yuvasına oturdu.

Doktorlar adamın göz yuvasına yerleştirilmiş çarpıcı bir mermi imajını yakaladılar. Mermi adamın kafatasını kırmadı.

Acil servise geldiğinde adam şiddetli acı çekti. Doktorlar adamın gözünün köşesinde mermi için bir giriş yarası görebiliyordu ve göz kapağındaki gözyaşı kanallarında hasar vardı.

Adam kurşunu atmak ve gözyaşı kanallarındaki hasarı onarmak için ameliyat edildi. Daha sonra, adamın acısı hızla azaltıldı ve 30 Kasım’da JAMA Oftalmoloji dergisinde yayınlanan dava raporuna göre, kurbanın vizyonu etkilenmedi.

Korkunç bir kazada, bir kadın, saçları eğirme makinesinde tutulduğunda saç derisinin tamamını kafasından koparmıştı.

Kazada, kadının kafa derisi başının arkasına kadar burnunun üstünden koptu. Her iki kulağının üstleri de kafa derisi ile birlikte çıktı.

Ancak, kafa derisi buzlu plastik bir torbayla kurtarıldı ve cerrahlar onu kafasına yeniden takabildi.

Ameliyattan sonra, 64 yaşındaki kadın “inanılmaz derecede iyileşme” yaptığını doktorları söyledi. Kazadan bir yıl sonra, kafa derisinde yeterli miktarda saç büyümesi vardı ve iki gözünü de açıp kapatabildi. Doktorlarına, kaza sonucu günlük aktivitelerinde sorun yaşamadığını söyledi.

Ahmet Suat

Gündemi takip ederim ve haberleri kendi görüşüm ile yazmayı seven bir kişiyim. Şimdi Şiirlerin Efendisi Haber sitesinde yazmaktan çok mutluyum, sevdiğim habercilik işini özveri ile yapmaya gayret ediyorum. mailto:siirlerinefendisi.com@gmail.com

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.