Ana Sayfa Başlıklar 31 Ekim 2017 194 Görüntüleme

İsmailağa Camii İlim ve Hizmet Vakfı, İhsan Şenocak açıklaması

31 Ekim 2017

İhsan Şenocak, Diyanet tarafından açığa alınan görevden uzaklaştırılmasına tepkiler büyüyor, bir açıklamada İsmailağa camii İlim ve Hizmet Vakfından geldi.

İsmailağa Camii İlim ve Hizmet Vakfı, İhsan Şenocak açıklaması

Sosyal medyada özellikle uzun bir süredir devam eden ve görevinden uzaklaştırılan İhsan Şenocak hocanın bu durumu hakkında açıklamalar ve paylaşımlar bitmiyor. Nihat Hatipoğlu kendi sosyal medya hesabından konu ile ilgili bir paylaşım yaptı.

Nihat Hatipoğlu, İhsan Şenocak

Hatipoğlu paylaşımında; Dr.Şenocak gibi Kur’an ve Sünnet hassasiyeti olan bir arkadaşımızın soruşturma bahanesiyle görevini yapabilmekten alıkonması doğru değildir dedi.

Serdar Tuncer, İhsan Şenocak

İlk günden itibaren bu konu ile alakalı açıklama ve paylaşımlarını sürdüren Serdar Tuncer bey ise katıldığı bir televizyon programında şu ifadeleri kullandı;

Şimdide Sünneti en güzel şekilde yaşamak için hizmetlerde bulunan Ümmeti Muhammedin hizmetine her zaman devam eden İsmaiağa Camii İlim ve Hizmet Vakfı İhsan Şenocak hakkında bir duyuru yayınladı. Uluslar Arası Din Şu’rası açılışında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ümit verici ifadelerinden sonra bu olayın yaşanmasının üzüntü verici olduğunu, bu yapılan uygulamanın “görevden uzaklaştırma” olduğunu, yapmış oldukları açıklamada Diyanet İşlerine karşı olmadıklarını belirterek konu ile ilgili duyuruyu paylaştılar;

TIKLA >>>  Serdar Tuncer: Şiirlerle, 7 şehirde birden

İsmailağa Camii İlim ve Hizmet Vakfı İhsan Şenocak açıklaması

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde İbn-i Haldun Üniversitesi’nde tertip edilmiş olan Uluslararası Din Şu’rası’nın açılışında yaptığı konuşma, sünneti tartışılır hâle getirenlerin tahribatına yapılmış vurgu ve ikazlar, Ehl-i Sünnet itikadında olan mü’minleri ümitlendirmişti.

Bu gelişmenin hemen akabinde, Diyanet camiamızın güzide mensubu İhsan Şenocak hocamızın açığa alınmış olması bizleri derinden üzmüştür.

Aslında yapılan bu uygulamanın resmî olan izahı “görevden uzaklaştırma” anlamı taşır.

Şenocak hoca, İslâmî duyarlılığın inşasında öncü olması yoluyla millete mâl olmuş bir insandır. Amirleri tarafından denetlenmesi ve hakkında soruşturma açılması tabii ki normal karşılanmalıdır. Neticede haksızlığa uğramış ise sahip olduğu müdafaa hakkını kullanır.

İhsan hocanın ifadelerinden hareketle “görevden uzaklaştırma” işleminin çok ağır olduğu düşüncesindeyiz. Dahası, bir kanaat önderini görevden uzaklaştırıyorsanız çok dikkatli olmanız gerekir. Mü’minleri tatmin edecek bir açıklama da olmalıdır. Aksi hâlde bu uygulama halkımız tarafından keyfî ve orantısız bir işlem olarak algılanır.

Akademik çevrelerde Ehl-i Sünnet itikadına, Hadîs-i Şerîflere, Tasavvuf’a bunca hakaret ve saldırı yapılırken; İslâm’ın özünü yaşamak ve yaşatmak isteyenlere engel olmak çok üzücü olmaktadır.

Bu düşüncemiz, Diyânet İşleri Başkanlığımıza karşı bir tavır anlamı taşımaz. Aşırı tavırları ve güzide kuruluşumuzu yaralayacak tutum ve davranışları da doğru bulmadığımızı belirtmekte yarar görmekteyiz.

Gayemiz, Müslümanları rahatsız edecek hatalı tasarrufların önüne geçilmesi ve mağduriyetlerin giderilmesi için bir an önce harekete geçilmesidir.

Selâm ve hürmetlerimizle…

İsmailağa Camii İlim ve Hizmet Vakfı Haberin Kaynağı: ismailaga.org.tr/ihsan-senocak-hocamizin-aciga-alinmasi-hakkinda

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Ayı sezonu açıldı!

Ayı sezonu açıldı!

feeds.feedburner
Şiirlerin Efendisi Haber