Bilim Adamlarının Sumatra gergedanı hakkındaki büyük araştırması

Dikkate değer yeni bir çalışma, dünyadaki en nadir hayvanların (Sumatran) gergedanların son bir milyon yıldır yokolduğunu gösteriyor: Tahmini 200 Sumatran gergedanı var, ancak 12.000 yıl önce orada sadece 700 olabilirdi.

Currnet Biyolojisi dergisinde yayınlanan ve gergedan genomunun bir analizine dayanan bu çalışma, Dicerohinus sumatensis’in Pleistosen döneminden bu yana mücadele ettiğini gösteriyor. Bilim adamları, Sumatran gergedanlarının muhtemelen 900.000 yıl önce Güneydoğu Asya’da zirveye ulaştığını düşünüyor.

Ama bundan sonra, türler için yokuş aşağı gitti. Yükselen deniz seviyeleri, Rhino için kritik yaşam alanını ortadan kaldıran Sundaland koridorunun sular altında kalmasına neden oldu. Ve türler asla kurtulamadı.

Cell Press’ten yapılan açıklamanın tam metni aşağıdadır.

Sumatran gergedanlar (Dicerorhinus sumatrensis) dünyadaki en tehdit altındaki memelilerden biridir. 2011 yılına gelindiğinde gergedanlardan sadece 200 tanesinin vahşi yaşam sürdüğü düşünülüyordu. Şimdi, uluslararası bir araştırmacı ekibi, Cincinnati Hayvanat Bahçesi’nde ünlü bir erkeke ait bir örneğe ait ilk Sumatran rhino genomunu dizilmiş ve analiz etmiştir. Bu çalışma, 14 Aralık tarihinde Current Biology’de bildirildiğine göre, Sumatran gergedan popülasyonları için yaşanan sıkıntı, uzun bir süre önce, yaklaşık bir milyon yıl önce Pleistosen’in ortasında başladı.

Araştırmacılar, gergedanların demografik geçmişine yeni bir bakış açısı getirerek, türlerin mevcut nüfus durumunu daha geniş bir ekolojik ve evrim bağlamına yerleştirmek için yararlı olduğunu söylüyor.

Marshall Üniversitesi’nden Herman Mays Jr, “Genom dizilim verilerimiz, Pleistosen’in Sumatran gergedan popülasyonları için roller-coaster yolculuğu olduğunu ortaya koydu” diyor.

Terri Roth, Cincinnati Hayvanat Bahçesi ve Botanik Bahçesi’ndeki Nesli Tehlike Altındaki Yaban Hayatının Korunması ve Araştırılması Merkezi’nde “Bu tür çok uzun süredir yok olma yolunda ilerliyor” dedi.

Araştırmacılar, Sumatran gergedan halkı, fosil kayıtlarının kıta memelilerinin Sundaland’a (Güneydoğu Asya’nın biyocoğrafik bölgesi) istila edildiğini gösterdiği bir dönemde, 900.000 yıl önce zirveye ulaştığını belirtti. Yaklaşık 12.000 yıl önce -Pleistosenin sonu- birçok büyük memeliye maruz kalmıştı ve Sumatran gergedanlarında bir istisna değildi.

Yükselen deniz seviyeleri Sundaland koridorunu batırdı ve Borneo, Java ve Sumatra adalarını Malay Yarımadası’na ve anakara Asya’ya bağlayan köprüler okyanusa kayboldu. Araştırmacılar, büyük olasılıkla sonuçta, gergedanların nüfusu uygun yaşam alanı olarak küçüldü. O zamandan beri, Sumatran gergedan toplulukları, yaşam alanı kaybı ve avlanma ile ilgili baskıların artması nedeniyle daha da geriledi.

Mays; “Onların nüfusu dibe vurdu ve asla iyileşme belirtileri göstermedi,” diyor.

Araştırmacılar, peşpeşe ardışık Markov birleşimi (PSMC) olarak adlandırılan bir yaklaşım kullanarak bu sonuçlara vardılar. PSMC, tek bir kişinin genom dizisinden bir türün popülasyon öyküsünü aydınlatmayı mümkün kılar, bu da nadiren ya da nesli tükenmiş türler için önemlidir. Ekip, nüfus büyüklüğündeki değişikliklerin geçmişteki iklim değişikliği ile nasıl ilişkili olduğunu anlamak için PSMC’yi ekolojik niş modelleme ile birleştirdi.

Araştırmacılar, Sumatran gergedanlarının yaklaşık 950.000 yıl önce yaklaşık 57.800 kişinin etkili nüfus büyüklüğünde zirveye ulaştığını tahmin ediyor. (Etkili nüfus büyüklüğü, popülasyondaki genetik çeşitlilikle tutarlı olan bir popülasyonun büyüklüğüdür ve bir popülasyona katkıda bulunan üreyen bireylerin sayısının bir tahmini verir.) 9000 yıl önce, genom kanıtları, etkili popülasyon büyüklüğünün sadece yaklaşık 700 Sumatran gergedanlarına indirildi. Elde edilen bulgular, uzak geçmişteki iklim değişikliğinin, Sumatran gergedanlarının genetik çeşitliliğini azalttığını ve insan faaliyetlerinden kaynaklanan daha sonraki baskılara daha da savunmasız bırakıldığını ortaya koyuyor.

Mays ve ekibi tarafından sıralanan DNA örneği Sumatra adasındaki topraklardan sonra ilk kez toplanan Ipuh adında bir gergedana aitti. Ipuh 2013’te ölümüne kadar 22 yıldır Cincinnati Hayvanat Bahçesinde yaşamış ve kalıntıları Cincinnati Museum Center’da halen sergilenmektedir. Roth, Ipuh’un oğullarından ikisinin Sumatra’daki Sumatran Rhino Kutsal Alanı’nda yaşamaya devam ettiğini bildirdi. Onlardan biri zaten iki buzağı bağladı.

“Sumatran gergedan türleri bir ipliğin üstünde asılı duruyor”, Roth diyor. “Kaydetmek için daha fazla şey yapmamız gerekiyor.”

Ahmet Suat

Gündemi takip ederim ve haberleri kendi görüşüm ile yazmayı seven bir kişiyim. Şimdi Şiirlerin Efendisi Haber sitesinde yazmaktan çok mutluyum, sevdiğim habercilik işini özveri ile yapmaya gayret ediyorum. mailto:siirlerinefendisi.com@gmail.com

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.