Cumhurbaşkanı Erdoğan: Medeniyetlerin özünü belirleyen inançlarıdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Medeniyetler Şurası açılış töreninde konuşma yaptı, ve açılışa katıldı…

Medeniyetler Şurası açılış töreni

Cumhurbaşkanı Erdoğan Konuşmasında şunlara değindi;

“Müslümanların, İslam medeniyetini ihya etmenin yolunu kendisinde araması ve bunun için de akıl ve muhakemelerine sahip çıkmaları gerektiğini belirterek, “Medeniyetimizin tüm insanlığın gönlünde ve kafasında yeniden hak ettiği yere gelmesi için öncelikle mecramızı doğru belirlememiz gerekiyor. İslam medeniyetinin tasavvuf, ilim ve tefekkür olarak ifade edebileceğimiz mecralarını sağlıklı bir yola koymadan diğer alanlarda arzu ettiğimiz mesafeyi kat edemeyiz” dedi.

Yapılan bu şuranın 2 yılda bir tekrarlanmasının kendisini mutlu ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bilim ve düşünce adamlarına teşekkür etti. Konuşmasının devamında;

“Ancak, adını koymuş olmamıza rağmen, bu yönelimleri etraflıca tarifte maalesef başarısız olduğumuzu kabul etmeliyiz. Hatta daha da ileri giderek söylüyorum, her fırsatta ifade ettiğimiz ‘İslam medeniyeti’ kavramını dahi, günümüz insanlarının muhayyilelerinde müşahhas bir hâle getiremediğimiz bir gerçektir” diye konuştu.

Kur’an-ı Kerim ve Sünnet-i Seniyye İslam dininin kökü olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan;

“Ancak bugün, aziz dinimizi terör örgütleri üzerinden öylesine bir yere konumlandırmaya çalışıyorlar ki, böyle olmadığını anlatmaya çalışmaktan, çoğu zaman hakikati ifade etmeye fırsat bulamıyoruz. Madem medeniyetlerin özünü belirleyen inançlardır ki din medeniyetin adeta bir şemsiyesidir, öyleyse bizim de farkımızı ortaya koymamız şarttır” dedi.

Haberin Kaynağı: tccb.gov.tr/haberler/410/85015/medeniyet-konusunda-fikri-olmayan-taklide-teslim-olmak-zorundadir.html

Ahmet Suat

Gündemi takip ederim ve haberleri kendi görüşüm ile yazmayı seven bir kişiyim. Şimdi Şiirlerin Efendisi Haber sitesinde yazmaktan çok mutluyum, sevdiğim habercilik işini özveri ile yapmaya gayret ediyorum. mailto:siirlerinefendisi.com@gmail.com

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.