El Kaide, Suriye’ye Yerleşiyor

ABD ve NATO’nun Suriye’deki ve Irak’taki İslam Devleti’ni yenmek üzerinde yoğunlaştıklarından,

El Kaide, Suriye’ye Yerleşiyor

Suriye’deki El Kaide, endişe verici bir tempoda güç ve toprak biriktiriyor ve sonunda Birleşik Devletler ile Batı’nın karşı karşıya kaldıkları en korkunç terörle mücadeleyi teşvik ediyor olabilir.

Bildirildiğine göre, Birleşik Devletler önderliğindeki koalisyonun tek düşünce odaklı ISIS aleyhindeki tavrından yararlanılmış ve muhalefeti Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı istismar ederek daha güçlü büyümeye başlamıştır. ISIS günlük koalisyon bombardımanı altındayken, El Kaide, kendini yerel güçlerle yeniden düzenleyerek ve dünyanın kalıcı terör grubu olarak tekrar ortaya çıkmaya devam ederek gelişiyor. El-Kaide en güçlü kalesini şimdiye dek kuzeybatı Suriye’de oldu. Bu yılın Temmuz ayından bu yana İdlib eyaletinin ve önemli bir Suriye-Türk sınır kapısının tamamen kontrolü altına alındı. ISIS ile savaş yapan uluslararası koalisyonun ABD’li üst düzey yetkilisi Brett McGurk “Idlib Eyaleti 9 / 11’den beri en büyük El-Kaide güvenli limanı” diyor. El-Kaide ile ilişkili hareketi, eskiden Jabhat el-Nusra olarak adlandırılan Hayat Tahrir el-Şam (HTS), batı Suriye’deki en güçlü isyancı gruptu. Ancak geçen Aralık ayında Suriye ordusu tarafından Doğu Halep’in yakalanmasından sonra, güçlü eski eski Türk destekli müttefiki Ahrar al-Sham’ın da bulunduğu Idlib’deki rakiplerini ortadan kaldırmak için harekete geçti. Şimdi HTS, eyalet üzerinde bir kaleye sahiptir ve karşı konulmaz.

HTS’nin sayıları giderek artan 30.000 tecrübeli savaşçıya sahip olduğu tahmin ediliyor, bu rakamlar yenilen diğer isyancı gruplardan tugaylar ve Suriye hükümet güçlerinden İdlib’e sığınan Yerinden Olmuş Şahıslar (ÜİYOK’ler) kamplarından genç erkekleri bir araya getiriyor. İddi’nin doğu Suriye ve Irak’taki yenilgi sonrasında yenilgi çektiği gibi, El-Kaide, Idlib eyaletinde ve çevresinde güçlenmektedir. İslam Devleti marjinal bir kuvvet yok ederse ya da marjinal bir güç oluşturursa, Sünni Arap cihatçılar Cumhurbaşkanı Esad’ın ordusuna ve istihbarat servisine teslim olmayı reddetmek, El-Kaide ile bağlantılı HTS’ye katılmaktan başka seçeneğe sahip olmayacaktır. Suriye ihtilafına girdikten sonra, El Kaide yerel şubesini ülkedeki en baskın isyancı gruplardan biri olarak kurdu ve tarihteki en büyük gerilla ordusunu sessizce biriktirdi. Şu anda el-Kaide, Esad rejimine karşı direnişteki mızrakların ucunu oluşturuyor ve El Kaide’nin cihat ideolojisini paylaşmayan bu birçok Sünniler Arapların da El-Kaide’ye akın ediyor olması nedeniyle El-Kaide, Esad ile savaşmak için tek güvenilir seçenek. El-Kaide’nin amacı her zaman Suriye ayaklanmasının sorumluluğunu üstlenmek ve onu yavaş yavaş başardığı İran, Rusya ve ABD’ye karşı küresel bir cihad haline dönüştürmek olmuştur. ABD’nin yardım ettiği bu kısmi başarıyı elde etmede, hemen hemen sadece El-Kaide’nin sadık rakibi İslam Devleti üzerinde yoğunlaşan koalisyon yol açtı.

Terörle mücadele yetkilileri ve uzmanları şimdi grubun Suriye kanadının dünyanın en büyük ve en güçlü El Kaide şubesi olabileceğini öne sürüyor. Kaide mücadele eden küçük bir terörist kıyafetten sayıları güçlenen ve mücadele eden ve şu anda Orta Doğu, Afrika ve Asya’yı kapsayan güçlü, uluslarüstü bir şube ağına geçiyor. El Kaide bir organizasyon olarak son beş yılda Suriye muhalefetinde ve devrimci toplumda kalıcı, derin kökler kazanarak, kabilenin korku ve baskısından ziyade aşiret liderlerine, güç komisyoncularına ve bazen daha geniş topluluğa uzanarak geçirmiştir. Öte yandan İslam Devleti’nin sığ kökleri var. Halkı kontrol eden popüler destek sağlamaya hiç odaklanmamaktadır. El Kaide, kamuoyundaki tercihlerini azalttı, başarılarını kamuoyuna açıklamaktan çok önemsemedi ve yerel halka daha da gömüldü. Bu şekilde, El-Kaide, kendisini kanlı acımasız rakibine karşı daha lezzetli bir alternatif olarak yerel topluluklara tanıttı.

El Kaide’nin ortaya koyduğu tehdidin ciddiyetine ABD’nin dikkat etmediği talihsizlik. Suriye’de bir üs ile Ürdün ve İsrail’deki tüm Levant bölgesi, Avrupa ve ABD müttefiklerindeki Amerikan çıkarlarını tehdit edebilirler. Ortadoğu’nun kalbindeki güçlü üs sadece bölgeyi istikrarı bozma fırsatı bulan El Kaide’ye izin vermeyecektir. Ancak AQ, Avrupa ve Batı’da grev başlatmak için bir sıçrama tahtası da sağlayacak. AQ lideri Zawahiri, çeşitli vesilelerle grubun şu an için yerel kampanyalara öncelik verdiği halde uzun vadede hala batı saldırılarına kararlı kaldığını açıkça belirtti. El Kaide, Suriye’nin tabanını, ileride Batı’nın çıkarlarına aykırı bir şekilde çözmeye hazır olmak için dış saldırı yeteneklerini geliştirmek ve iyileştirmek için kesinlikle kullanmaktadır. Bu nedenle, uluslararası toplum İslam Devletinin tamamen yok edilmesini beklemeksizin günümüzde daha da güçlenen El-Kaide Suriye üyesi HTS’ye karşı saldırıya acilen aramalıdır.

Ahmet Suat

Gündemi takip ederim ve haberleri kendi görüşüm ile yazmayı seven bir kişiyim. Şimdi Şiirlerin Efendisi Haber sitesinde yazmaktan çok mutluyum, sevdiğim habercilik işini özveri ile yapmaya gayret ediyorum. mailto:siirlerinefendisi.com@gmail.com

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.