KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı Türkiye’nin 82. ili olmak seçenek değil

Geçtiğimiz yaz Kıbrıs’ı yeniden birleştirmek için düzenlenen barış görüşmelerinin çöküşünden duyulan hayal kırıklığını dün Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı dün Kıbrıslı Türklerin belirsiz bir sonuç veren açık uçlu bir süreç girme niyetinin olmadığını dile getirdi.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı Türkiye’nin 82. ili olmak seçenek değil

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) tarafından İstanbul’da düzenlenen bir konferansta konuşan Akıncı’ya göre, Kıbrıs’ta azınlık olmakla birlikte ne Türkiye’ye katılmak Kıbrıslı Türk için bir seçenek değil. Güneydeki ve kuzeydeki Kıbrıslılar federal bir çözümle ya da iki ayrı çatının altında yan yana yaşayacaklarını söylediler.

Akıncı, geçen yaz toplumlararası görüşmelerin çökmesinin ardından atılacak adımlarla ilgili olarak konuşan diplomaside süreklilik konusunda konuştu. Ancak Akıncı’ya göre, çözüm aramak her tarafın ve özellikle Kıbrıslı Türklerin yorulması nedeniyle 50 yıl daha devam edemez.

“Çözüm aramaya ihtiyaç var, ancak aynı yöntemleri ve aynı yaklaşımları sürdürürsek aynı sonuca ulaşacağız” diye ekledi.

“Kıbrıs Rumlarının ciddi bir zihniyet değişikliğine ihtiyaç duyduklarını düşünüyorum” diyen Akıncı, “Kıbrıslı Rumlar gerçekten istediklerini sorgulamak zorundalar. Güç paylaşımını büyük bir uzlaşma olarak görüyorlar mı yoksa Türklerin eşitliğini kabul edecekler mi “.

Akıncı, Kıbrıs Rumlarını Ocak ayında gerçekleşecek olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bölünmüş adada ne gibi bir çözüm bulmak istediğini sorgulamaya çağırdı.

Akıncı, bu ay New York’ta gerçekleşecek olan BM Genel Sekreteri ile bir araya gelecek ve Kıbrıslı Türklerin çözüm odaklı politikalarından vazgeçeceğini söyleyecek. Diyerek şöyle devam etti: “Ancak belirsiz bir sonuca sahip ve açık uçlu bir sürece girme niyetimiz yok” diyerek Kıbrıs Türk tarafının Kıbrıs Rum seçimleri sonrasında bir değerlendirme yapacağını da sözlerine ekledi.

Özellikle Türkiye ile ilişkiler açısından izleyici kitlesinden gelen sorulara cevap veren Akıncı, “Türkiye’nin ve Kıbrıs’ın iki seçeneği gündemde değil: Kıbrıs Türkleri Kıbrıs’ın tek bir yapıda azınlık olmak istemiyorlar. 82. eyalet olmak istiyorlar mı? Bu gerçekten Kıbrıslı Türkler tarafından istenmiyor ve aslında Türkiye’nin 82. eyalete ve yeni sorunlara ihtiyacı yok. Türkiye ile çok yakın ve sağlıklı ilişkilere ihtiyacımız var “dedi.

Akıncı, adanın geleceğine gelince, “Bir çözüm çerçevesinde federal bir devlette tek bir çatı altında yaşayacağız ya da yan yana farklı çatılar altında yaşamaya devam edeceğiz” dedi.

Taşınmaz mal komisyonunun yeniden faal hale getirilmesi

Akıncı, kuzey Kıbrıs’taki terk edilmiş mallarla ilgili taleplerde etkili bir çare bulmak amacıyla 2005 yılında kurulan taşınmaz mülkiyet komisyonu hakkında bir soruya cevap veren Komisyonun verimli çalışması için mali kaynakların oluşturulmasının son derece önemli olduğunu söyledi. Akıncı, Kıbrıs Rumları tarafından yapılan 6000 başvurudan şu ana kadar sadece yüzde 10’a karar verildi ve bu davalar için yaklaşık 279 milyon avro ödenildiğini söyledi. “Kaynaklar yaratmamız gerekiyor ve iç kaynaklarımızı harekete geçirmek zorundayız. Şimdiye dek, bu [Türkiye tarafında] tek taraflı bir çaba idi “diye belirtti Akıncı.

Yatırım ortamının iyileştirilmesi

Bu arada, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile Kıbrıslı Türkler arasındaki ekonomik etkileşimi artırmak için yatırım ortamının geliştirilmesinin önemini vurguladı.

Hisarcıklıoğlu, 2011 yılında kurulan yatırım danışmanlığı konseyinin tüm paydaşları bir araya getirmek üzere yeniden faaliyete geçirilmesini istedi. Hisarcıklıoğlu’na göre, turizm ve eğitim odaklanmaya ihtiyaç duyulan çok fazla potansiyele sahip iki alan.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros, adaya giden Türk turist sayısını artırmak için alınması gereken tedbirlerden bahsetti. Toros, anakaradaki farklı şehirlerden uçuşların başlatılması gerektiğine işaret ederek, “Sadece yedi şehirden uçuşlar var” dedi. Toros’a göre, diğer destinasyonların fiyatlarına göre nispeten yüksek kalmaya devam eden uçak biletlerinin fiyatlarını düşürme ihtiyacı da var.

Ahmet Suat

Gündemi takip ederim ve haberleri kendi görüşüm ile yazmayı seven bir kişiyim. Şimdi Şiirlerin Efendisi Haber sitesinde yazmaktan çok mutluyum, sevdiğim habercilik işini özveri ile yapmaya gayret ediyorum. mailto:siirlerinefendisi.com@gmail.com

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.